Anneler Günü, annelerin emeklerinin takdir edilip hatırlanması için bir vesile

14 Mayıs Anneler Günü’ne sayılı günler kaldı. Mutlu annelerin mutlu çocuklar yetiştirdiğini hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Annelerinize gönlünüzden ne geliyorsa onu alın, yeter ki onu anlamlı kıldıran bir hediye olsun. Anneler Günü, annelerin emeklerinin takdir edilip hatırlanması için bir vesile” açıklamasında bulundu. 

Kadının rollerinden en önemli olanın anne olmak olduğu düşünülse de kadın olmanın, birey olmanın ve çalışan kadın olmanın annelikten daha az değerli olmadığını vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Anne ve babalar çocuklarına her zaman rol model olur ve dolayısıyla çocuklara iyi bir örnek olmaları gerekir” dedi.

Çocuklarınızla düzenli vakit geçirin

Çocukların nasıl olduğunun her gün sorulması ve onunla her gün düzenli vakit geçirilmesi gerektiğini anlatan Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Günlük yaşantımızda sorunlar çıkabilir ve her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Çocuklara sorunlarla başa çıkma ve problemlerin üstesinden gelebilme anlatılmalı. Çocukları koşulsuz, karşılık beklemeden ve hatalarına rağmen sevilmeli. Sevgi mutlaka belli edilmeli” şeklinde konuştu. Çocuğun ödevlerinin ve derslerinin takip edilmesi gerektiğini söyleyen Selin Karabulut Hızlan, “Anlayamıyor, konulara artık yetişemiyor olsanız bile kontrol edin. Gerekirse yanında oturun eşlik edin. Okulla irtibatınızı kesmeyin. Çocuklarınıza hayır demeyi bilin” açıklamasında bulundu.

Hediye anneye özel olmalı

Anneler Günü’nün, insana, anne emeğine verilen değer, sevgi ve saygıyı hatırlatmasına vesile olan özel ve güzel bir gün olduğunu hatırlatan Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “İçinizden gelen, sadece ona özel olan bir hediye, bir çiçek, yazılmış iki satır, küçük bir not, onun için hazırlanmış bir sofra bugünü rutinden farklı, özel geçirmenizi sağlayacaktır” tavsiyesinde bulundu.

Anne babalara tavsiyeler

  • Çocukların okuması için elinizden geleni yapın, okumamak gibi bir seçeneklerinin olduğunu düşünmesinler. 
  • Çocuklarınız TV, bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarla değil çocuklarla, hayvanlarla, doğayla, kalem kitaplarla ve oyuncaklarıyla arkadaşlık etsin. 
  • Yaşlarına ve psikolojilerine uygun olmayan her tür yaşantı, görüntü, ortam ve insanlardan uzak tutun. 
  • Çocuklarınızın sizden her anlamda daha iyi, daha eğitimli, daha başarılı, daha mutlu olabilmeleri için uğraşın. 
  • Çocuklarınızın seçimlerinde onlara rehberlik edin, onları destekleyici olun; ancak tercihlerini onlara bırakın. 
  • Çocuklarınıza yalan söylemeyin, ona ihtiyacı olan kadar bilgiyi en doğru şekilde vermeye çalışın. 
  • Başka kişilere, başka meselelere olan öfkenizi onlardan çıkartmayın. 
  • Onu doğurmuş olmanız onun her şeyine karışma hakkını size vermez. Çocuklarınız adına karar vermeyin!”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*