Başkan Büyükakın: Kocaeli artık sizin eviniz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Aytepe Diriliş Gençlik Kamplarında deprem bölgesinden gelen çocukları ağırlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi; Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmak için seferber olurken, deprem bölgesinden Kocaeli’ne gelen öğrenci ve öğretmenleri Kocaeli’nde ağırlayıp ‘yanınızdayız’ mesajı verdi. Deprem bölgesinden Kocaeli’ne gelen çocuklar, Büyükşehir’in Aytepe Diriliş Gençlik Kamplarında bilim, sanat, müzik ve spor atölyelerine katıldı. Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da deprem bölgesinden gelen öğretmen ve çocukların SEKA Park’taki mutluluğuna ortak olup Antikkapı Seka Bahçe Kır Düğün Salonundaki akşam yemeğine katıldı. Öte yandan depremden etkilenen 290 öğrenci ve 10 öğretmen için ayrıca İstanbul gezisi ve Kocaeli içinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda öğrenciler; İstanbul gezisinin yanı sıra at binme, Ormanya, Bilim ve Kağıt Müzesi, Uçurtma Şenliği, Bowling, Buz Pateni ve lunaparkta gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.

 

BİZİM MİLLETİMİZ ÇOK YÜCE YÜREKLİ BİR MİLLETTİR

Öğrencilerin ‘Hatay sizinle gurur duyuyor’ sloganları karşında duygulanarak konuşmasına başlayan Başkan Büyükakın, “Sizleri Kocaeli’de misafir etmekten gerçekten çok büyük mutluluk duyuyorum. Şu anki durumu tanımlayabilecek tek bir kelime var o da mutluluk. 6 Şubat’ta Türkiye bütün herkesin yüreklerini dağlayan o büyük afete uyandığında bizim ekiplerimiz hemen sahaya çıktılar. İlk anda Maraş’tan gelmişti haber. İtfaiye ekiplerimiz, kurtarma ekiplerimiz, yemek tırlarımız önce Kahramanmaraş’a gitti. Ardından bir haber geldi. Hatay’da durum daha kötü dediler. Biz de ayrı bir ekiple Hatay’a doğru yola düştük. İlk geldiğimizde 1999 yılında Kocaeli’nde yaşanan depremi hatırladık. Bizde bir gece saat 03.02’de bir depremle uyanmıştık. Yakınlarımızı kaybetmiştik. İçinde yaşadığımız güzel evlerimizi kaybetmiştik ama umudumuzu kaybetmemiştik. Biz o kötü günlerden nasıl toparlandıysak sizin de toparlanacağınızı inanarak Hatay Defne merkezdeki ilk yerleştiğimizde ben Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi bahçesinde çadırları kurarken kenarda ateşin başında bekleyen evlatlarımıza onların annelerine babalarına hep şunu söyledim; ‘Asla umutsuz olmayın bizim devletimiz büyük bir devlettir. Bizim milletimiz çok yüce yürekli bir millettir. Çok hızlı bir şekilde bu yaraları saracağız ve göreceksiniz çok zaman geçmeden her şey eski haline dönecek yeniden gülmeye başlayacaksınız.’ Birkaç gün içinde o bölgenin çadırları kurulduğu binaya su ve elektrik verildi. Yüzlerinde endişe okunan evlatlarımızın yüzlerinde gülmeler belirmeye başladı’’ dedi. Toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Şemsettin Yıldırım da hazır bulundu.

 

 

UMUDUNUZU KAYBETTİĞİNİZDE KAYBEDERSİNİZ

Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Umutsuz durumlar yoktur. Umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim’ sözünü hatırlatan Başkan Büyükakın, “Ne zaman kaybedersiniz? Umudunuzu kaybettiğinizde kaybedersiniz. Soğukta yaktıkları odun parçalarının başında ısınmaya çalışan gözlerinde endişe okuduğum büyük küçük herkese bunu söyledim. Bugünler geçecek. Bugünleri birlikte geçireceğiz bu zorlukların hepsinin üstesinden birlikte geleceğiz. Günden güne hayat toparlanıyor. Bir iki sene sonra bambaşka olacak. Şunu asla unutmayın gençler. Sizin büyüklerinizin yaptığı hatayı sizler yapmayın’’ ifadesini kullandı.

 

ÖĞRENCİLERİMLE BERABER YENİDEN HAYATA TUTUNDUK.

Öğretmen Hüda Tarsuzlu Yolcu, “Bu mutluluğa vesile olan güzel ülkemin her ferdine Hatay’ımız, velilerimiz ve öğrencilerimiz adına hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizler Kocaeli’ne adım attığımızda bizleri Diriliş kampında karşıladıklarında bizlere şunu hatırlattılar; 3 aydır afetten dolayı elimizden giden evlerimizin sıcaklığını verdiler, bize bir ev açtılar kapısı olan penceresi olan sıcacık yatağı olan evlerimize kavuştuk. 5 günde olsa hepimiz dolu dolu anlar yaşadık. Etkinliklerin sonunda evimize döndük, kampımıza döndük. Her çocuğun dilinde şu cümleler vardı; ‘Bize çocukluğumuzu geri verdiler.’ Çünkü bizler üç aydır çocuklarımıza büyük sorumluluklar verdik. Küçücük bedenlerine gerçekten çok büyük sorumluluklar yükledik. Öğrencilerimle beraber yeniden hayata tutunduk. Hepiniz çok çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

BÜYÜKAKIN’DAN ÖĞRENCİLERE TABLET SÖZÜ

Başkan Büyükakın, yemek sırasında kendisinden tablet isteyen öğrencilerin talebini karşılıksız bırakmadı ve en kısa sürede temin edileceğini söyledi. Kocaeli’de kendi evlerinde gibi karşılanan ve ağırlanan, şehrimizde kaldıkları sürece kendilerini evlerinde gibi hisseden öğretmen ve öğrenciler, duygusal bir vedanın ardından deprem bölgesine geri döndü. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*