Bilfen Lisesi Öğrencilerinden “Pirinç Atıklarından Antibakteriyel Eldiven”

Genç Başarı Vakfı tarafından her yıl “GençBizz” adıyla düzenlenen yarışmaya Bilfen Kayseri, İstanbul ve Ankara Liselerinde eğitim gören öğrenciler, kurdukları “BIOPSYS” adlı şirket ile katıldılar. Türkiye’de kurulan 650 şirket içinden ilk 15’e girip final şansı yakalayan öğrenciler, bu yıl Türkiye’de yapılacak Avrupa finallerinde yarışmaya hak kazandılar.

Yine bu yıl yarışmaya Bilfen İzmir Liselerinde eğitim gören öğrenciler kurdukları Bil – Fix adlı şirketleriyle katılırken Bilfen Bursa Lisesi öğrencileri de kurdukları VITOPLANT şirketleri ile yarışmada final etabını görme şansı elde etti. 

Genç Başarı Vakfı tarafından her yıl “GençBizz” adıyla düzenlenen yarışmaya bu sene Bilfen Kayseri Liseleri merkezli kurulan ve Kayseri, İstanbul ve Ankara Liselerinde eğitim gören öğrencilerden oluşan BIOPSYS adlı şirketleriyle katılan öğrenciler, yarışma kapsamında Türkiye’de kurulan çok sayıda şirket içinden final şansı yakaladı. 

Geçen yıl iddialı bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak ülkemizde ve dünyada sorun olan plastik kullanımına ve atık problemine odaklanan gençler bu sene Bilfen Kayseri Fen Lisesi 9. sınıf öğrencisi Melike Yılmaz ve biyoloji Zümre Başkanı Gamze Koçkarsantılıoğlu danışmanlığında hazırladıkları, 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Kayseri Bölge Birinciliği elde ettikleri ve Türkiye Finallerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde sergilenmeye değer gören ‘Atık pirinç kabuklarından biyobozunur antibakteriyel eldiven hammaddesi eldesi’ konulu projeleri ile yarışmaya katıldılar. 

Çevre Dostu proje 

Bu çalışmada atık pirinç kabukları ile antibakteriyel etkili eldiven ham maddesinin elde edilmesini amaçladıklarını söyleyen ve biyoloji Zümre Başkanı Gamze Koçkarsantılıoğlu; “Pandemiyle birlikte artan eldiven başta olmak üzere plastik ürünlerin tüketiminde ki artışın çevre sorunlarını da artırdığı tespit edilmiştir. Proje ürünü sayesinde, eldiven başta olmak üzere plastik ürünlerde kullanılabilecek biyobozunur hammadde sayesinde petrol türevlerinin kullanımının azaltılması, pandemi ile birlikte, eldiven gibi antibakteriyel özellikte ürünlere olan talebin, doğal içerikli ve çevre dostu ham madde ile karşılanması sağlanacaktır.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*