Bodrum Torba Altyapı Projesinin Açılışı Yapıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile yapılan Torba, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik Bölgesi kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ve Muğla’nın en önemli turizm merkezi olan Bodrum’da Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile yapılan Torba Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon hattı tamamlanarak hizmete alındı.

Bodrum’un Torba, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik Bölgesi birinci etap altyapı çalışmalarının açılış törenine  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Rektör, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve davetliler katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Turizm Bakanlığının ortak projesi olan İçmeler Arıtma Tesisi ve Torba, Kızılağaç, Çiftlik Mahalleleri Kanalizasyon Şebekesi projesi sayesinde bu bölgelerde yaşayan 7 bin 733 kişiye hizmet sunacak.   Yaz aylarındaki turizm tesisi ve ikinci konut nüfusu ile birlikte Arıtma Tesisinden hizmet alacak kişi sayısı 100 bine ulaşacak. Projenin hayata geçirilmesi ile kanalizasyon şebekesi bağlanan mahallelerden Büyükşehir Belediyesi tarafından alınması gereken atıksu gelirleri, 27 yıl süre ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Böylece Büyükşehir Belediyesi uzun vadeli ödeme planlaması ile bir bölgeyi daha kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisine kavuşturdu.

Açılış töreninde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras “Muğla Büyükşehir Belediyemiz ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız ortak bir projede Torba bölgesine çok büyük bir ihtiyaç olan alt yapı çalışması gerçekleştirdi.  Torba’da ki bu yatırım için Sayın Bakanımıza ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyemiz Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi, Gümüşlük Atıksu Arıtma Tesisimiz, Gümbet Atıksu Arıtma Tesislerimiz en kısa zamanda devreye girecek. Bodrum’un arıtma tesisi kapasitesi yüzde 92’ye ulaşmış olacak” dedi.

Başkan Gürün: “Biz 27 yıl boyunca atıksu ücretini bakanlığa devrederek yatırımın maliyetini karşılayacağız”

Bodrum’da alt yapı sorunun yüzde 92’sinin çözüme kavuştuğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Bakanlığımız ile birlikte ilk olarak Ölüdeniz’de arıtma tesisi yaparak önemi bir hizmet hayata geçirdik. Burada arıtma tesisimizin kapasitesini arttırarak Ölüdeniz sahilinin korunması ile ilgili irade gösterdik. Ölüdeniz şuan arıtma ile ilgili her hangi bir problem yaşamıyor. 2020 yılında burada temel atma töreninde birlikte olduk. Birinci ünitenin bitmesinin ardından yine birlikteyiz. Karşılıklı konuşarak ihtiyaçlarımız doğrultusunda Muğla’ya hizmetlerimizin devam etmesini temenni ediyorum. Çünkü bu tesis tüm Bodrum’da yapmakta olduğumuz alt yapı yatırımlarıyla ilgili baktığımızda önemli bir katkı sağlıyor. Kanalizasyon ve arıtma ile ilgili bütün Bodrum’a hitap eden kapasiteyi yüzde 46’dan yüzde 92’ye çıkartıyoruz. Bu tesis şu anda yaptığımız işle yüzde 8 ile yüzde 10 arasında katkı yapıyor. Bakanlıkla olan protokolümüz 27 yıllık. Bu protokol süresince ihtiyaç duyulduğunda kapasite iki katına çıkartılacak. Biz 27 yıl boyunca atıksu ücretini bakanlığa vererek yatırımın maliyetini karşılamış olacağız” dedi.

Gürün: Bodrum’da altyapıdan yararlanma oranını %46’da %92’ye çıkardı. En kısa sürede %100 oranına ulaşmayı hedefliyoruz.

 Başkan Gürün İl genelinde ve özellikle Bodrum’da sürdürdükleri altyapı yatırımları ile çok büyük eksikleri giderdiklerine vurgu yaparken, Bodrum’da altyapıdan yararlanma oranını %46’da %92’ye çıkardıklarını, gerekli izin süreçlerinin tamamlanmasının ardından bu oranı %100’e tamamlayacaklarına vurgu yaptı. Gürün, “İmar Planı yetkisi açısından baktığımızda Muğla’nın yüzde 25’inin plan yetkisi bakanlıklarda. Bunlardan birisi de Kültür ve Turizm Bakanlığımız. Yani bir bölgeyi turizm alanı ilan edip proje yapma yetkisine sahip. Bizim temennimiz Çevre, Kültür ve Turizm Bakanlığı veya Özelleştirme idaresi tarafından yapılan uygulamalarda yapılan projelerin altyapısının da yapılması gerektiği yönündedir. Bodrum çok özel bir yer. Biz bu nedenle Bodrum’da şehrimizin en büyük tesisi olan Turgutreis’te arıtma tesisini yapıyoruz. Ayrıca kanalizasyon projesinde de son noktaya geldik. Bunun yanı sıra Gümbet ve Gümüşlük arıtma tesislerini yenileyerek kapasitelerini yükseltiyoruz. Yapılan bu çalışmalarla Bodrum’da alt yapıdan yararlanma oranını %46’dan, %92’ye yükselttik. %8’lik bölümle ilgili ÇED çalışmaları var. Bu sorunları aşarak ve mevcut yatırımlara ek yatırımlar hayata geçireceğiz. Bodrum’da alt yapıyı yüzde yüz tamamlamış olacağız. Bu gün açılışını yaptığımız tesisinin Bodrum’umuza, Muğla’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bakan Ersoy: Muğla Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği protokolü imzaladık

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Türkiye’nin ve Dünya’nın en önemli turizm destinasyonlarından birisi olan Muğla’nın geleceğini güven altına almanın adımlarını atıyoruz. Bakanlığımız yerel yönetimlerle iş birliği her zaman güçlü olmuştur. Muğla Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği protokolü imzalayarak kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisini kapsayan alt yapı yatırımlarına başladık. Toplamda 42 km’lik bir çalışma yapıldı. 20 bin m3 kapasiteli tesisi ilçemize kazandırdık. Bodrum’umuza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*