Büyükşehir Hıdırellezi yüz yıllık geleneklerle kutlayacak

7. Uluslararası Hıdırellez Bayramı, 5-6 Mayıs tarihlerinde geleneksek ritüeller yaşatılarak kutlanacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi baharın gelişi ve doğanın uyanışını temsil eden Hıdırellezi, bu yıl 7. düzenlenecek olan Uluslararası Hıdırellez Bayramı ile kutlayacak. İki gün sürecek olan etkinliklerde, yüz yıllık gelenek ve ritüeller yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılacak.

 

BALKAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İLE BİRLİKTE

Büyükşehir Belediyesi ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile ortaklaşa düzenlenecek olan 7. Uluslararası Hıdırellez Bayramı, 05-06 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bayramın birinci günü 17.00’de Seka alanı içindeki Balkan Kültür Evi’nde bir araya gelinerek, yedi kapıdan su toplanacak. Toplanan sular bakır içine konulacak ve bakır gömme ritüeli gerçekleştirilecek. Ardından Derince’ye hareket edilerek burada Çoban Vardiya Değişimi, Koyun Sağma gelenekleri gerçekleştirilecek ve kurban kesilecek. Hıdırellez heyeti etkinliklerin ardından Balkan Evi’ne dönerek, 20.00’de başlayacak Hıdırellez Sohbetine katılacak.

 

BAYRAMIN 2. GÜNÜ

Hıdırellez Bayramı’nın ikinci günü ise 07.00’de Balkan Evi’nde söğüt dalı asma ritüeli ile başlayacak. Bu geleneği çiğ toplama ve yoğurt mayalama etkinlikleri takip edecek. Hıdırellez Bayramının ikinci gün etkinlikleri akşam saatlerinde Kocaeli Kongre Merkezi’nde devam edecek. Saatler 18.30’u gösterdiğinde Yöresel Mizansen Ekibi gösteri yapacak. Gösteri sonrasında Prof. Dr. Tufan Gündüz, Balkanlar ve Hıdırellez üzerine konuklara yönelik bir konuşma gerçekleştirecek. Bayramın birinci günü Balkan Evi’ne gömülen bakırın topraktan çıkartılması ise sembolik olarak Kongre Merkezi’nin bahçesinde yapılacak. Bakır, protokolün katılımıyla ve maniler okunarak çıkartılacak ve kazan kurulacak. Program, Maphoytag’ın folklor gösterisi ile devam edecek. Hıdırellez Bayramı Kenan Serhat İnce’nin seslendireceği Balkan Türküleri ile sona erecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*