Çevre ve geri dönüşüme dair her şey bu fuarda

Sürdürülebilir kentlerin öncüsü İzmir’de, ikinci kez düzenlenen We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı, 9 – 11 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Fuar kapsamında yapılacak seminer ve etkinlikler de geri dönüşümün önemine dikkat çekerek sektörün geleceğine ışık tutacak.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve EFOR Fuarcılık ortaklığında düzenlenen We-Cycle Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı için hazırlıklar tamamlandı. Fuarizmir’de düzenlenecek fuar, kentlerde atıkların kaynağında ayrıştırılması, geri dönüşüm kültürünün yaratılması ve gereksiz kaynak kullanımının engellenmesi konularını da gündeme taşıyacak. 

 

T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde düzenlenen fuar; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, TÜDAM Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği ve Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (Ege PLASDER) destekleriyle gerçekleşiyor. 

 

Fuar kapsamında düzenlenen seminerde uzman isimler, A hol içinde oluşturulacak etkinlik sahnesi ile A Hol Seminer Salonu’nda katılımcı ve ziyaretçilerle bir araya gelecek. Üç gün boyunca birbirinden değerli konukları ağırlayacak fuar, geri dönüşüm kültürünün geleceğine ışık tutacak. Söyleşilerde geri dönüşüm sektörünün önemli kuruluşları, vakıflar, odalar, dernekler ve yerel yönetimlerden temsilciler; atık yönetiminden dünyada ve Türkiye’deki uygulama örneklerine, sektördeki yatırım teşviklerinden mekânsal planlama sorunlarına, yeşil büyüme politikalarından Sıfır Atık Yönetmeliği’ne kadar birçok konuda değerlendirmede bulunacak. Doğa ve Çevre Programları Yapımcısı Güven İslamoğlu da “Çevre ve Sürdürülebilirlik” konulu bir konuşma gerçekleştirecek. 

 

Fuar kapsamında, geri dönüşüm bilincini kazandırmak amacıyla sergi ve atölyeleriyle de fark yaratacak. Burçin Bayer Babaoğlu ile Atıklardan Müzik Dinletisi, Fırat Karapınar ile Rosa Atık Atölyesi fuar süresince gerçekleştirilirken çocuklara yönelik de pek çok etkinlik düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZELMAN Anaokulları öncülüğünde geri dönüşümü hedefleyen etkinlikler gerçekleştirilecek. Etkinliklere katılan öğrenciler, atık malzemeleri farklı ve kullanışlı ürünlere dönüştürecek. Fuarda ayrıca, İZELMAN Robotics İzmir Teknoloji Takımları standında da FRC, FLL, WRO, Teknofest, VEX Robotics, Robotex vb turnuvalara katılan ve özellikle ileri ve geri dönüşüm ile sürdürülebilirlik çalışmaları üzerine yoğunlaşmış ekip ve takımlar yer alacak. Fuar boyunca geri dönüşümü teşvik etmek amacıyla atıkların dönüşümü ile ilgili de çeşitli kampanyalar düzenlenecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*