Darıca’nın yeni yaşam alanı hizmete girdi

Darıca Nenehatun Deresi’ni ıslah eden Büyükşehir, bölgeyi sosyal donatılarının da yer aldığı modern bir yaşam alanına kavuşturdu

‘Mutlu şehir Kocaeli’ vizyonu doğrultusunda insana dokunan hizmetler üreten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kente kazandırdığı yaşam alanlarına bir yenisini Darıca’da ekledi. Bu bağlamda Büyükşehir, Nenehatun Deresi’nin ıslah edilmesiyle start verilen “Sırasöğütler Nenehatun Yürüyüş Yolu ve Parkı” yapım işini tamamlayarak, Darıca’ya yeni bir yaşam alanı kazandırdı. Spor ve yaşam alanına dönüştürülen Darıca Nenehatun Deresi, son imalatların tamamlanmasının ardından cazibe merkezi haline geldi. Darıca’nın yaşam kalitesini yükselten proje, bölge sakinlerinden tam not aldı.

 

5 BİN 218 METREKARE YÜRÜYÜŞ YOLU

Toplam 45 bin 580 metrekare alanda hayata geçen “Sırasöğütler Nenehatun Yürüyüş Yolu ve Parkı”, 7’den 70’e herkesin spor yapıp, hoşça vakit geçirebileceği yeni yaşam alanına dönüştü. Proje kapsamında 5 bin 218 metrekare yürüyüş yolu ile 4 bin metrekare bisiklet yolu inşa edildi. ‘Spor kenti Kocaeli’ vizyonuna uygun bir adet futbol sahası, 2 adet basketbol sahası ve 3 potalı basketbol sahasını gençlerin hizmetine sunan Büyükşehir, biri engelsiz olmak üzere 3 farklı çocuk oyun alanı ve bunların yanında bir de trambolin alanı oluşturdu. Yetişkin insanları da düşünen Büyükşehir, bu bağlamda sağlıklı yaşam için fitness aletleri monte etti.

 

600 AĞAÇ DİKİMİ YAPILDI
Yeşile ve çevreye büyük önem veren Büyükşehir, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Darıca Nenehatun yürüyüş yolunu yeşil bir kuşağa dönüştürdü. Buna göre 151 adet Süs Elması, 74 adet Süs Armudu ve Ova Akçaağaç, 72 adet Goldrider, 55 adet Pembe Çiçekli Akasya, 35 adet Süs Kirazı, 25 adet Şeker Akçaağaç ve Leylandi, 20 adet Çınar, 16 adet Manolya ve Süs Eriği, 15 adet Alıç, 13 adet Ihlamur, 6 adet Meşe ve 2 adet Zeytin olmak üzere 600 ağaç dikimi yapılarak, Darıca Nenehatun yürüyüş yolunun çevresi yeşile büründürüldü.  Proje kapsamında 23 bin metrekare alan çimlendirildi.

 

HUZURLU VE GÜVENLİ

Ayrıca dinlenme yerleri oluşturan Büyükşehir ekipleri, yürüyüş yolu boyunca 16 adet kamelya ile 35 adet bankın montajını yaptı. Böylelikle Darıcalı vatandaşlar, Büyükşehir’in çalışmasıyla eski görüntüsünden uzak, huzur ve güven içinde yaşayabilecekleri yeni bir sosyal alana kavuşmuş oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*