Ege Üniversitesi “3×3 Türkiye Basketbol Turnuvasına” ev sahipliği yaptı

Ege Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen “3×3 Türkiye Basketbol Turnuvası” Ege Bölgesi yarı final maçlarına ev sahipliği yaptı. Ege Bölgesindeki üniversitelerin takımlarının rekabet ettiği maçlara basketbol severlerin ilgisi yoğun oldu.  Şampiyonada 9 erkek ve 8 kadın takım mücadele etti. Erkeklerde Celal Bayar Üniversitesi, kadınlarda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu İstanbul’da oynanacak final maçına gitmeye hak kazandı.

Turnuva hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Ege Bölgesi Temsilcisi Prof. Dr. Timuçin Gençer, “3×3 basketbol üçer kişilik iki takım tarafından tek potada oynanan bir oyun. Her geçen gün büyük bir hızla yayılan, oynaması ve seyretmesi son derece zevkli olan bu takım sporu, FIBA tarafından desteklenerek 10 yıl gibi kısa bir sürede Olimpik bir branş haline gelmiştir. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından 2022-2023 eğitim- öğretim yılı için organize edilen Türkiye Şampiyonası finalleri Ege bölgesi grup müsabakalarına, modern tesislerimizle Ege Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Turnuvada Ege, Pamukkale, Muğla Sıtkı Koçman, Dokuz Eylül, İzmir Ekonomi, Celal Bayar, İzmir Bakırçay, Katip Çelebi, İskenderun Üniversitesi ile İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu takımları yarıştı.

“3×3 Türkiye Basketbol Turnuvası” Nedir? 

Heyecan verici, dinamik ve yenilikçi 3×3 Basketbol, dünyanın her yerinde oynanan farklı formatlardaki sokak basketbolundan esinlenerek geliştirildi. Maçlarda üç kişilik iki takım standart bir yarı saha içerisinde karşılaşır.3 asil 1 yedek oyuncudan oluşan takımlar yarı sahada (tek potada) 10 dakikalık maçlar oynarlar. Hücum süresi 12 saniye olan maçlarda oyuncu değişimi sınırsız olup, bireysel faul yerine takım faulü uygulanır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*