Egeli bilim insanlarından alternatif yem kaynaklarına yönelik proje

Bu proje ile kanatlı sektörüne yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemler öneriliyor

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Yalçın’ın yürütücülüğünü yaptığı “Akdeniz Bölgesine Özgü Kanatlı Irk/Hatlarından Sürdürülebilir Ürünler Üretilebilmesi İçin Alternatif Yem Kaynakları (SUSTAvianFEED)” başlıklı projenin ilk çıktıları alınmaya başlandı. Akdeniz Bölgesinde Araştırma ve Yenilik İçin Ortaklık Programı (PRIMA) kapsamında desteklenen “SUSTAvianFEED” projesi yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle piliç eti üretilmesini ve kanatlı sektörü için somut çözümler sunmayı hedefliyor.

Yürütücülüğünü Prof. Dr. Servet Yalçın’ın üstlendiği projenin ekibinde Zootekni Bölümünden Prof. Dr. Sezen Özkan ve Doç. Dr. Muazzez Cömert Acar ile Tarım Ekonomisi Bölümünden Doç. Dr. Özlem Karahan Uysal ve Doç. Dr. Berna Türkekul yer alıyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, proje ekibini tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi. Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz akademisyenleri ulusal ve uluslararası projelerde yer alarak ülkemize katma değer oluşturacak önemli çalışmalara imza atıyorlar. Kanatlı sektörüne yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemler öneren Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Servet Yalçın hocamız ve ekibini gerçekleştirildikleri proje dolayısıyla tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi. 

“Yerel yem hammaddeleri kullanıldı”

Proje kapsamında yerel yem hammaddelerinin kullanılması ile sürdürülebilir bir piliç eti üretiminin sağlanmasını amaçladıklarını ifade eden Prof. Dr. Yalçın, “Piliç eti üretiminde yüzde 90 oranında ithal ve hızlı gelişen hatlar kullanıldığı, toplam masrafların yüzde 70’ini yemin oluşturduğu ve yem hammaddeleri içinde önemli yer tutan soya fasulyesinin ithal edildiği dikkate alınarak projede,  etlik piliç üretiminde yerel ırkların ya da hatların ve etlik piliç yemlerinde soyaya alternatif olabilecek yerel yem hammaddelerinin kullanılması ile sürdürülebilir bir piliç eti üretiminin sağlanmasını amaçlıyoruz. Bu kapsamda yetiştirilen etlik piliçlerde performans, refah, et kalitesi, barsak sağlığı, kan biyokimyası gibi özellikler araştırılarak üretimin sürdürülebilirliği çevresel ve ekonomik açıdan incelenecek” diye konuştu.

Projenin detayları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yalçın, “Projede ilk aşamada etlik piliç yem formülasyonu için ön hazırlıklar yapıldı. Bu amaçla etlik piliç yetiştiricileri, etlik piliç yemi üreticileri gibi sektör temsilcileri, üretici birlikleri ve akademisyenlerden görüşler alındı. Bundan sonraki aşama, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Çiftlik Hayvanları Üretim, Araştırma ve Uygulama Biriminde yürütüldü. Projenin hedefi doğrultusunda, ülkemize özgü yerel hat olarak Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde geliştirilen yerli etlik ‘Anadolu-T’nin saf ana hattı civcivleri ile bir ticari etlik piliç genotipi kullanılarak yetiştiricilik yapıldı. Piliçler, ithal soya küspesi azaltılmış ve yerel yem hammaddeleri ile desteklenmiş yemlerle beslenerek yetiştirilmiştir. Projenin kimyasal, histolojik ve barsak mikrobiyom analizleri devam etmektedir. Bundan sonraki aşamada, üretimin çevresel ve ekonomik etkilerinin sorgulanması, üretimin üretici ve tüketici tarafından kabul edilebilirliği incelenecek” dedi.

Genel koordinatörlüğü İspanya tarafından yürütülen projeye İtalya, Tunus ve Türkiye olmak üzere 4 Akdeniz ülkesinden 8 kuruluş destek veriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*