Gelecek Varlık’ın ilk çeyrekteki toplam tahsilatı 675 milyon TL’ye ulaştı

Gelecek Varlık, 2023’ün ilk çeyreğinde toplam tahsilatını, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 189,9 artırarak 675 milyon TL seviyesine taşıdı. İlk çeyrekte finansal istikrarını sağlamlaştırarak yoluna devam eden şirket, bankacılık sektörünün satışa çıkardığı alacaklara 29 milyon TL yatırım yaptı. Toplam yatırım tutarını 2,6 milyar TL’ye ulaştıran Gelecek Varlık sürdürülebilir ekonomiye katkısını devam ettirdi. Genel Müdür Sezin Ünlüdoğan, “Varlıkların değer kazanması ile bireyler ve kurumlar borçlarını kapatma konusunda avantajlı hale geldi.  Özellikle planlı ödeme kültürüne sahip olan kişiler bu tarz imkânlar bulduğunda borçlarını tamamen kapatma eğilimi gösteriyor” dedi.

Varlık yönetimi sektörünün lider şirketi Gelecek Varlık Yönetimi, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre toplam tahsilatını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 189,9 artışla 674,7 milyon TL’ye, özkaynaklarını ise 1 milyar 237 milyon TL’nin üzerine taşıyan şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) da yüzde 214,5 artışla 460,4 milyon TL’ye ulaştı. Gelecek Varlık bu süreçte net kârını yüzde 80 artırarak 143,6 milyon TL’ye seviyesine ulaştırdı.

“Dengeli kalkınmaya destek olmaya devam ediyoruz”

Sektörün lider kuruluşu olarak attıkları öncü adımlarla sektörün gelişimine de katkı sunduklarının altını çizen Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, “Güçlü kurumsal ve teknolojik altyapımızla bireylere ve kurumlara finansal özgürlüklerine ulaşma yolunda sunduğumuz katkı artarak devam ediyor. Küresel ekonomide daralma eğiliminin devam ettiği bir dönemde ticari işletmelere sağladığımız çözüm ve yapılandırma olanakları ile üretimin, ihracatın, istihdamın artmasına; ekonomide çarkların dönmesine destek oluyoruz.   Tüm dünyada varlık yönetim şirketleri tahsili gecikmiş alacaklarla ilgili sunduğu çözümlerle finans sektörünün bilançolarının iyileşmesine ve aktif kalitesinin artmasına katkı sağlıyor. Nisan ayında Yapı Kredi Bankası’nın düzenlediği ihalelerde anapara toplamı yaklaşık 300 milyon TL olan bireysel portföylere yatırım yaparak biz de katkımızı sürdürdük” diye konuştu.

2023 hedefleri doğrultusunda, ilk çeyrekte finans kuruluşlarından 107,2 milyon TL devralıp bugüne kadar satın alınan kümülatif anapara büyüklüğünü 20,9 milyar TL seviyesine taşıdıklarını belirleterek sözlerine devam eden Ünlüdoğan şunları söyledi; 

“Önümüzdeki dönemde bankaların tahsili gecikmiş alacak satışlarının yükselebileceğini öngörüyoruz. Hizmet anlayışımız ve güçlü insan kaynağımızla önümüzdeki büyüme sürecini en iyi şekilde yönetmek için stratejiler oluşturuyoruz. İlk çeyrek itibarıyla elde ettiğimiz başarı yılsonu hedeflerimize yönelik kararlılığımızı artırıyor.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*