Konya ekonomisi büyümeye devam edecek

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Konya Şubesi tarafından organize edilen “Türkiye Yüzyılında İş Dünyası Buluşması” programı ASKON Konya Şube binasında gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, “Bugün sayın vekilimiz Ziya Altunyaldız bizimle. Bizim sayın vekilimiz gibi çok fazla değerlere ihtiyacımız var. Seçimlerin vatana millete hayırlar getirmesini diliyorum. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

TÜRKİYE BORÇLA DEĞİL YATIRIMLA BÜYÜYOR.

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Ülkemizdeki değişim ve dönüşümü, ülkemizin ihracatta pozisyonu Türkiye Yüzyılı’na dair neler nasıl yapacağımızı. Önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanımız ile birlikte AK Parti ile birlikte neleri nasıl kazandırdık ve neleri nasıl kazandırdık? Gibi konulara değinmek isterim. Biliyorsunuz ki Küresel ekonomide son 20 yılda ortalama büyüme 3.9 olurken ülkemizin büyümesi 6.1 oldu. Küresel büyümede kat kat büyüdük. Çünkü Türkiye dinamik bir ülke nüfusu artışı gösteren bir ülke. Büyümede bu oranlar çok önemli. Evet, büyük sonuç itibari ile 2022’deki üç bin 600 dolardan on bin 600 dolara geldik. 2008’de bir dalgalanma yaşadık. Son dilimde ise pandemiye rağmen yine bir büyüme görüyoruz. Genellikle ben sanayicilere hep bunu söylerim iç pazar ve dış ihracatta yüzde 50’yi yakalamak başarmak demektir. Dengeli büyümemiz sanayi önemini gösteriyor. Küresel dünyada bizim gibi misyonu olan ülkelerin sanayi ve teknoloji gerçekten önemli. Hem endüstri hem de akıllı cihazların çekici güç olması lazım ki Türkiye misyonuna katkı sağlasın. 6.6 ve 7.1 büyüme ile sanayimiz bize bunu göstermiş. Nisan ayı itibari ile tekrardan işler düzene girdi. Bunun etkilerini de aylar sonra göreceğiz. Konya bir sanayi şehri 3 milyar 260 bin dolarla Konya 11. sıraya geldi şuan için Konya ilk 3 ayda ilk 10’a girdi. Bu Konya için çok sevindirici bir gelişme. Türkiye borcunu iyi tutan ve hesabını yapan bir ülke. Borç ödeme konusunda yüzde 74’ten yüzde 32’ye düşmüşüz. Türkiye borçla değil yatırımla büyüyor. Türkiye büyüme ile birlikte büyük bir istihdam sağlıyor. Diğer ülkeler pandemi zamanı durma noktasına gelirken Türkiye yaptığı atılımlar ile birlikte büyümesine devam etti. 3.9 milyon istihdam verileri ile Avrupa nüfusuna eş değer bir veri yakaladık” diye konuştu.

TÜRKİYE DOĞRU ADIMLARLA HAYALİNE KAVUŞTU

Türkiye’nin doğru yatırım politikalarıyla büyüdüğünü belirten Altunyaldız,   “Türkiye’nin enerjisi de bu kapsamda büyümeye devam etti. Üretimin oksijenidir enerji. Enerjide ise 3.2 nokta ile gelişimimizi artırdık. Fosil yakıtları haricinde Türkiye’de enerji yatırımı sürdü. Son olarak bulunan doğal gaz ve petrol ülkemizin geliştirdiği sismik gelişimler ile bulundu. Bu bizim gücümüzü son derece artırdı. Ülkemizde yenilenebilir enerjide ise büyüme 4.6 olarak gerçekleşti. Tasarruf konusunda bizim için önemli ya yatırım yapacaksınız yada dış ülke dövizlerine geçeceksiniz biz yatırımlara teşvik etmek istiyoruz. Bu kısır döngüyü kırmak için yapmamız gereken şey tüketim üretimini yerli ürün ile karşılaşmak ve dışa bağımlılığını azaltmak ile mümkün. Ülkemiz çok büyük bir acı atlattı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet ailelerine başsağlığı dilerken yaralı vatandaşlarımıza da şifalar diliyorum. Yaşanan depremin ardından etkilenen üretim rakamı yaklaşık 11.6 oldu bu rakam ülkemizi derinden etkiledi. Dünyada bir küresel felaket yaşandıysa bunu ancak küresel bir anlaşma ile alacağımızın altını çizdik. Yerli yeşil ve dijital dönüşüm küresel boyutta gelişmeye yardımcı olacaktır. Kirleten öder diyoruz. Bu ilkenin altını çiziyoruz. Çevre suçunun uluslararası mevzuata değişmesi gerektiğini ifade ettik. Avrupa’da Paris İklim Anlaşması’nı, Sıfır Atık Projesi’ni, İklim Şurası Konya’yı ve İklim Kanunu çalışması ile doğaya saygı duyan bir dünya çalışmaları ile yeşil dönüşüm sürdürülebilir kalkınmaya imza attık. Yeşil dönüşümde yaklaşık 10 milyar dolar ülkemizde kalacak. Dijital dönüşümde geleceğin teknolojilerinin tohumları bugünden atılıyor. Akıllı araçlar, akıllı şehirler, şarj teknolojileri ve yeni donanım ürünleri bizler için önemli dünyada 6 milyarlık insan bu teknolojileri hayatına alacak. Türkiye üreterek büyüyor. Yerli ve milli sanayi ile doğru stratejinin uygulanması hedefe götürdü. Türkiye doğru adımlarla hayaline kavuştu. Kısaca üreten üreterek büyüyen büyüdükçe güçlenen Türkiye diyoruz. Sonuç itibari ile nitelikli üretim ve katma değerli ihracat istihdam oluşturmak ve yerli yatırımlar ile Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmek. Türkiye enerjide dünya aktör olsun istiyoruz. Sanayide üretimleri bu alana doğru yönetiyoruz. Konya’mızda, Türkiye’mizin dünya yarışında ana aktör olarak görüyoruz. Sanayi ile büyüyen bir Konya, Anadolu’nun en büyük güneş enerjisi ve rüzgar enerjisine sahip. Üretimde Konya ilk 3-5 yerleşti. Buda Konya’nın kararlığını gösterdi. ASELSAN Konya’da milli güç milli Savunma şiarıyla ileri teknoloji ile üretime ve gelişime büyük katkı sağlıyor. Küresel politikalarda ve bölgesel politikalar da söz sahibi olmak istiyorsanız güçlü bir ekonomi ve güçlü bir ikliminiz olması gerekiyor. Biz de Türkiye Yüzyılı’nda vatandaşların saygı duyacağı bir ülkeyi inşa etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Program sonunda ASKON Konya Şube Başkanı Atila Sinacı AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’a plaket takdim etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*