Odeabank 2023’e de hızlı başladı

Türkiye’nin genç, dinamik ve yenilikçi bankası Odeabank, 2023’e de hızlı başladı. Global ekonomideki konjonktürel dalgalanmalara rağmen 2023 yılına emin adımlarla başlayan Odeabank, 2022’nin ilk üç ayı itibarıyla 104 milyon TL seviyesinde olan net kârını, 2023’ün ilk üç ayı itibarıyla 287 milyon TL seviyesine yükseltti. Odeabank, 2023’ün ilk çeyreğinde toplam aktiflerini 65.2 milyar TL’ye, mevduatlarını 48 milyar TL’ye, brüt kredilerini ise 36.5 milyar TL’ye ulaştırdı.

Türk bankacılık sektörünün en genç oyuncularından olan ve 2022 yılında 10. yaşını kutlayan Odeabank, 2022 yılı boyunca sektörün üzerinde bir büyüme performansı ortaya koymuştu. Odeabank, Mart 2023 itibarıyla TL mevduat hacmini özel sektör bankalarının toplam büyümesinden daha fazla arttırarak 30.3 milyar TL’ye yükseltti.

Global piyasalardaki konjonktürel dalgalanmalara rağmen elde ettiği başarılı finansal sonuçlarla dikkat çeken Odeabank, 2023’ün ilk çeyreğinde TL gayri nakdi kredi hacmini bir önceki yılın aynı dönemine oranla %38 arttırarak 15.9 milyar TL seviyesine ulaştırdı.

Odeabank’ın net faiz gelirleri 2023’ün ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla %133 büyüyerek 640 milyon TL seviyesine yükseldi. Bankanın swap düzeltilmiş net faiz marjı, 2022 ilk üç ayında %2,57 iken 2023 ilk üç ayında %4.13’e ulaştı.

Odeabank’ın 2022 Mart sonu itibarıyla %6.5 olan takipteki alacakların toplam kredilere oranı, 2023 Mart sonu itibarıyla %3.9 seviyesine inmesiyle önemli bir aşama kaydedildi. 

“Odeabank’ın başarı tablosu, müşterilerimizin bize olan güveninin bir yansıması”

Odeabank’ın 2023 yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bankacılık alanında farklı kategorilerde aktif olmaya ve kârlı büyümeye devam edeceklerinin altını çizen Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü şunları söyledi; “Odeabank olarak bankacılık sektöründeki farklı kategorilerdeki beklenti ve ihtiyaçlarda, ilk akla gelen bankalar arasında yer alma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aktif yapımızın doğru yönetimi, güçlü öz kaynak yapımız ve kârlı büyümemiz sonucunda ana sermaye oranımız %9,7, sermaye yeterlilik oranımız da %19 ile sektör ortalamasının üzerinde seyretmeyi sürdürüyor. Müşterilerimize sunduğumuz çeşitli yatırım fonları seçenekleri ile bankamızın fon hacmi 9.5 milyar TL’ye yükseldi. Vadesiz mevduatın toplam müşteri mevduatı içindeki payı ise %24.6 seviyesinde yer alıyor. Mart 2023 itibarıyla mevduat dışı yönetilen varlık rakamımız artarak 13.1 milyar TL seviyesine ulaştı. Bu başarılı tablo bize daha da iyiye ulaşmak adına ilham veriyor. Bu ilhamla hayata geçirdiğimiz, fiziksel ve dijital deneyimlerimizi harmanladığımız ‘fijital bankacılık’ anlayışı ile müşterilerimize en doğru yoldan, yeni nesil hizmet sunmayı sürdürüyoruz. Odeabank olarak, 10. kuruluş yıldönümümüz olan 2022’yi çok başarılı sonuçlarla tamamlamış, doğum günümüzü bize yakışan rakamlarla taçlandırmıştık. 2023’ün ilk çeyreğine dair finansal tablomuz, daima yükselen başarı ivmemizi vurguluyor. Yeni yatırımlarla bu ivmeyi daha da ileriye taşıyacağımıza inancımız tam. Bu başarı tablosunu aynı zamanda müşterilerimizin bize duyduğu güvenin bir yansıması olarak görüyor, emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Türkiye’deki faaliyetlerine başlamasından bu yana geçen 10 yılda elde ettiği başarılı finansal sonuçlarla Odeabank, özel mevduat bankaları arasında mevduatlarda 10’uncu toplam aktiflerde ise 11. büyük banka konumunda yer alıyor.

Brand Finance’nin açıkladığı Türkiye’nin En Değerli ve Güçlü Markaları 2022 sıralamasında 20 sıra yükselerek 49. sıraya yerleşen Odeabank, ilk 100’de yer alan markaların değerlerinde %48,1 ile en yüksek artışı sağlayan ikinci firma olmuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*