Sakıp Sabancı Müzesi Mayıs Ayı Çocuk Atölyeleri Yepyeni İçerikleriyle Devam Ediyor

Sakıp Sabancı Müzesi’nin, farklı yaş gruplarından çocuklara yönelik yaratıcı düşünmeyi teşvik edici, sosyal ve duyusal becerilerini geliştirici atölyeleri Mayıs ayında yepyeni içerikleriyle devam ediyor.

Bir Surat, Bin Hikâye atölyesinde çocuklar Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu’nda yer alan portre ve otoportre eserlerini inceleyecek ve Nazmi Ziya Güran, Osman Hamdi Bey, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran gibi Türk resim sanatının önde gelen isimlerinin çalışmalarını müze turu ile yakından tanıyacak. Ardından, renkleri ve şekilleri kullanarak atölyede onlara eşlik eden ebeveynlerinin portresini yapacak. 3-5 yaş grubu çocuklara yönelik bu atölye, 7 Mayıs Pazar günü 13.00-14.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. 

20 Mayıs Cumartesi günkü atölye Müzenin Adı Bahçede Saklı başlığıyla 3-5 yaş grubu çocuklara yönelik düzenlenecek. Atölyede Sakıp Sabancı Müzesi’nin adını içeren tipografik tasarım farklı renkler ve farklı boyama araçlarıyla yeniden üretilecek. Sergi turunun ardından gerçekleştirilecek bu atölyede çocuklar kolektif bir sanat eserine dönüştürdükleri kocaman harfleri müzenin bahçesinde sergileyecekler. 

Ellerimle Yaptım, Parmaklarımla Yazdım atölyesi 6-9 yaş grubu çocuklar için 20 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’te başlayacak. Sakıp Sabancı Müzesi’nin Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’ndan ilhamla kelimelerin dünyasına doğru bir keşfe çıkacak ve yanlarında götürmek üzere, kendi defterlerini hazırlayacaklar.

“Küçük Romantikler” serisinin ikinci atölyesi “Romantizm Her Yerde” başlığıyla 21 Mayıs Pazar günü saat 11.00’de gerçekleştirilecek. Atölyede şiirden müziğe, baleden tiyatroya; kısacası sanatın neredeyse her dalında kendini hissettiren Romantizm akımı incelenecek.  Çocuklar, Romantizm’in Napoleon Bonaparte ile ilişkisine bakacak; sanatın yanı sıra gündelik hayatın bir parçası olarak kıyafetler, mobilyalar, saray dekorasyonu; eğlence anlayışı, düzenlenen balolarda Romantizm’in izini sürecek.  Atölye boyunca gerçekleştirilen aktivitelerin sonunda dönemin ünlü klasik müzik besteleri eşliğinde hikâyeler okunacak ve sonra bu hikâyeler çocukların hayal gücüyle romantik bir resme dönüşecek. 

18-36 ay yaş grubu için Pusetli Aileler Programı

Sakıp Sabancı Müzesi’nin 18-36 ay arası bebeklere yönelik Pusetli Aileler programı da Mayıs ayında iki farklı içerikle devam edecek. Müzede Şekil Avı: Pablo Picasso (7 Mayıs Pazar ve 17 Mayıs Çarşamba) atölyelerinde miniklere 20. yüzyıl sanatının en bilinen isimlerinden İspanyol sanatçı Pablo Picasso’nun eserleri yön verecek. Çocuklar, Picasso’nun önemli eserlerinden yola çıkarak geometrik şekilleri duyusal oyunlarla keşfedecek ve Kübizm ile tanışacaklar.  

Pusetli Aileler programının Mayıs ayındaki son atölyesi Müzede Şekil Avı: Giuseppe Arcimboldo (12 Mayıs Cuma) başlığıyla gerçekleştirilecek.  İtalyan Ressam Giuseppe Arcimboldo’nun eserlerinden ilhamla çocuklar farklıdokuları keşfedecek ve sanatçının farklı meyve ve sebzelerden yaptığı portrelerini eğlenceli bir doku avı oyunu ile tamamlayacak. Atölyenin son aşamasında ise kendi resimlerini, meyve ve sebzelerin birer fırçaya dönüştüğü boyama tekniği ile yapacaklar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*