Sınava Birkaç Ay Kala Çalışma Temponuzu Düşürmeyin

LGS ve YKS… Gençler için belki de hayatlarını yönlendirmelerine yardım edecek, iki önemli sınav Haziran ayında gerçekleşecek. Peki bu dönemde nasıl çalışmalısınız? Motivasyonunuzu nasıl yüksek tutabilirsiniz? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü veriyor.

 

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı 3 Haziran, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ise 17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Uzun süredir sınavlara hazırlanan gençlerden bazıları sınava sayılı günler kala “Zaten çok çalıştım, son aylarda çalışma yoğunluğumu azaltabilirim” düşüncesiyle temposunu düşürebiliyor ya da çalışmayı bırakabiliyor. Türkiye’nin lider eğitim kurumlarından olan Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü, bu düşüncenin yanlış olduğuna dikkat çekerek LGS ve YKS’ye hazırlanan adaylara altın değerinde önerilerde bulunuyor.

 

Planlı ve düzenli ders çalışın.

Ders çalışırken kısa dönemli planlar yapın. Tamamlanan her hedef kendinizi daha iyi hissetmenizi ve bir sonraki adımı atmak için daha hevesli olmanızı sağlayabilir. Hafta içi ders denemeleri, hafta sonunda da LGS deneme, cumartesi TYT, pazar günü AYT deneme sınavı çözmeniz uygun olur.  Mayıs ortasından itibaren her gün, süre tutarak ve sınav kurallarına uygun deneme sınavı çözebilirsiniz. Ancak sadece deneme sınavı çözüp sonrasında sınav analizi yapmıyorsanız, hangi konudan yanlış yaptığınızı ya da boş bıraktığınızı bilmiyorsanız, yanlışlarınızı telafi etme yoluna gitmiyorsanız, çok deneme çözmüş olmak anlamlı değildir. Bu dönemde ders çalışmaya düzenli vakit ayırmanızda önemlidir. Haftanın 1 günü 9 saat çalışıp sonraki günlerde çalışmamaktansa, haftanın her günü 1 saat çalışmak daha verimlidir.

 

Zorlandığınız konulardan soru çözün.

Adayların çoğu eksik olduğu, zorlandığı konulara çalışmayı tercih etmez. Çünkü testlerde çok yanlışın çıkması psikolojik olarak o konudan adayı uzaklaştırır. Oysaki daha çok çalışılması gereken, düşük net çıkarılan konulardır. 

 

Deneme Sınavları Yapın.

Sınava sağlıklı hazırlanmanın bir diğer yolu da hem zihinsel hem de bedensel anlamda “sınav anına” yönelik hazırlık yapmaktır.  Haftada 2-3 defa gerçekten sınavdaymış gibi bir ortam yaratarak kendi kendine deneme sınavı yapmak kaygıyı azaltır, güveni artırır ve rahatlatır. Biyolojik saatinizi alıştırmak için gerçek sınav saatinde sınava başlamaya özen gösterilmelidir. Masanızda kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, su hazır olmalıdır. Alarm kurulup sınav bitti alarmı çalıncaya kadar masadan kalkmamaya özen gösterilmelidir.

 

Motivasyonunuzu yüksek tutun.

Kendinize güveninizi hiçbir zaman kaybetmeyin. Küçük de olsa eski başarılarınızı sık sık hatırlayın. Pozitif insanlarla iletişimde olun. Çevrenizde bu tür insanlar varsa lütfen onlara zaman ayırmayı konuşmayı, gezmeyi, paylaşmayı ihmal etmeyiniz. 

 

Sabah Kahvaltı Yapmaya Kendinizi Alıştırın.

Beynimizin büyüklüğü vücudumuzun % 2’si kadar olmasına rağmen enerjimizin % 20’sini kullanır. Eğer kahvaltı yapmazsanız, sınavda beyniniz verimli çalışmaz dikkat ve odaklanma sorunları yaşayabilirsiniz. Bol bol sebze ve meyve tüketin. 

 

Düzenli egzersiz yapın.

Spor veya egzersiz yapmak insanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı açısından oldukça önemlidir. Günlük olarak yapılan 30 dakikalık bir yürüyüşün bile insanları sakinleştirdiği bilinmektedir. Sınava az bir zaman kala her gün düzenli olarak spor yaparak bedenini ve zihnini sakinleştirebilirsin.

 

Uyku Düzenine Dikkat Edin.

Stresle mücadelede bile en önemli destek faktörlerinden biri uykunun düzenidir. Günde ortalama 7-8 saat uyumaya, sabah en geç 08.00 gibi kalkmış olmaya kendinizi alıştırmalısınız. Vücut saatleri gerçek sınavın başlangıç saatinde soru çözüyor olmaya alışmalı. Sınava az bir zaman kala yatma ve uyanma saatlerini düzenlemenin sana faydalı olacağını unutmamalısın. Sınav anında uyuklamak, esnemek, gözlerinin kapanması senin sınava odaklanmanı ve sağlıklı düşünmeni engelleyebilir.

 

Olumsuz düşüncelerin faydası yok. Bir de bunu deneyin.

“Bu sınavda başarılı olabilecek miyim? Ya başaramazsam?, “Annemin babamın yüzüne nasıl bakacağım?”, “Arkadaşlarım benden çok çalıştı, ben tam hazırlanamadım” gibi düşünceler önemli bir sınava hazırlanan pek çok öğrencinin zihnini meşgul eder. Ancak bu düşünceleri artık bırakmalısın. En büyük endişelerine yönelik seni rahatlatacak cümleleri sınavdan önce bul ve gereken durumlarda bu cümleleri içinden tekrarla. Karamsar ve negatif düşünceler yerine daima olumlu düşünmeye özen gösterin. Örneğin;

  • Başarıya tekrar tekrar deneyerek ve sabır göstererek ulaşacağıma inanıyorum.
  • Başarılı olmak ya da olmamak benim elimde.
  • Başkaları için değil, öncelikle kendim için gayret ediyorum.
  • Hatalarımdan “ders aldığım” sürece, hata yapmamda bir sakınca yok.
  • Sınavda başarılı olacağım, sınav esnasında rahat olacağım, soruları dikkatli okuyacağım.
  • Yeterince çalıştım, başarabilirim.
  • Elimden geldiğince sakin olmaya çalışacağım. Kaygının beni hırpalamasına izin vermeyeceğim.
  • Önemli amaçlarıma ulaşabilmek için, şu anda dikkatimi topluyorum.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*