“Sizler bizim süper kahramanlarımızsınız”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Engelliler Haftası nedeni ile bir basın mesajı yayınladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Engelliler Haftası münasebeti ile yayınladığı mesajda engelliliğin bir eksiklik değil, pozitif bir ayrıcalık olduğunun altını çizerek” Engelli vatandaşlarımız kalp gözü ile görür, yüreği ile hisseder. Zorlukları bu üstün özellikleri ile kolayca aşar. Engellilerimiz, adeta dünyamızın süper kahramanlarıdır” dedi.

Engelli bireyin topluma entegre olmasının önündeki engelin kendilerinin eksikliğinden olmadığını ifade eden Başkan Büyükakın” Engellilerimiz, toplumun olumsuz zihinsel kalıplarından dolayı hayata atılmalarında zorluklar yaşamakta. Öncelikle bizlerin daha da bilinçlenerek engelli bireylere karşı bulunulan önyargılardan arınmalıyız. Yaşam kalitelerini yükseltmek adına eğitim, işgücü, sağlık, erişebilirlik gibi birçok konuda yeni düzenlemeler yapmalı ve pozitif ayrımcılık uygulamalıyız. Engelli vatandaşlarımızın eşit muamele, itibar, yaşamlarını bağımsız idame ettirme ve toplumun bir parçası olma gibi haklara sahip olmasını sağlamalıyız.

Bu konuda devletimiz engelli vatandaşlarımızın, sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama entegrasyonunun sağlanması amacıyla önemli çalışmalar hayata geçiriyor. Daha önceleri evlerinden çıkarılmaya çekinilen engelli vatandaşlarımız artık daha mutlu, geleceğe daha umutlu bakmaya başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak da engelli vatandaşlarımızın her zaman yanında olduk. Türkiye’ye örnek birçok yenilikçi çalışmalar ile destek verdik. Kendilerine güvenlerinin sağlanması, sosyalleşmelerinin ve toplumsal hayata entegre olmalarının önünün açılması, fiziksel, duyusal veya zihinsel engellerinden kaynaklanan sorunların en aza indirilmesini sağlayıcı hizmetler yürütüyoruz.

Hep birlikte, gönülden attığımız bu adımlar neticesinde engellilerimizin engellerini ortadan kaldırmalıyız. Dünyamızın daha da mutlu, daha da paylaşılabilir, daha da adil olmasını ancak bu şekilde sağlayabiliriz. Bu duygu ve düşüncelerle dünyamızın süper kahramanları engelli kardeşlerimizin haftasını en kalbi duygularımla kutluyorum.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*