Sürücüler ile enerji verimliliğini artırmak için 9 ipucu

Artan enerji fiyatları, iklim krizi ve sınırlı kaynakların giderek tükenmesiyle enerji tasarrufu her zamankinden önemli hale geliyor. Danfoss uzmanlarının işletmesine sürücü yatırımı yapmak isteyenlere yönelik hazırladığı 9 ipucu, işletmelerin en büyük maliyetleri arasında yer alan enerji giderlerinin düşürülmesine katkı sağlıyor.

Enerji birim fiyatları her geçen gün yükselerek işletmelerin maliyetlerini artırmaya devam ediyor. Dünya Enerji Görünümü’nün (World Energy Outlook) verilerine  göre  elektrikle çalışan motorlar, dünyada elektrik enerjisi tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ının sorumluluğunu üstleniyor. Elektrikli motorların sanayideki payları ise bölge ve sektöre göre yüzde 65 ila 75’e kadar çıkabiliyor. 

Danfoss’un sürücülere yatırım yapmak isteyenler için hazırladığı 9 öneri, tesislerdeki en önemli girdi kalemi olan enerji tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor. İşletmelerde bulunan asansör, klima sistemleri ve fanların yanı sıra diğer birçok elektrikli motora uygulanabilen sürücülere yatırım yapıldığında, daha verimli iş süreçleri meydana gelirken, işletmelerin emisyon değerleri düşürülebiliyor.

Yatırımın hızlı bir şekilde kendini amorti etmesine yardımcı olur

Elektrikli motorları olası hasarlardan korumak ve ömrünü uzatmak gibi birçok avantajı da beraberinde getiren sürücüler, motor ve şaft üzerindeki mekanik gerilimi azaltıyor. Sık çalıştırıp durdurmaların neden olduğu ısıyı azaltarak tüm sistemin ömrünü uzatıyor. Plansız kesinti ve arıza sürelerini de azaltan sürücüler, yedek parça maliyetlerini düşürürken, öngörülebilir bakım avantajı sunarak yatırımın hızlı bir şekilde amorti edilmesine yardımcı oluyor. Danfoss’un enerji verimliliğini artıracak 9 önerisi şöyle:

Hız kontrolü önemlidir: Elektrikli motorlarda değişken hız kontrolünün, enerji maliyetlerini düşürmede en etkili yöntemlerden biri olduğu kanıtlandı. Motorlarınızın yaklaşık yüzde 60 ila 70’i için sürücü teknolojilerini kullanmak, enerji verimliliği yolculuğunuz için iyi bir başlangıç olacak.

Kolay hedefleri seçin: Tesislerinizdeki fanları ve pompaları kontrol edin. Fanlar ve pompalar genellikle ikinci derece enerji harcayan uygulamalardır ve hız kontrollü çalışmada yüksek tasarruf potansiyeli sunar. Tam kapasite hızda çalışan fan motorunun ortalama hızını yüzde 80’e düşürerek enerjide yüzde 50 tasarruf sağlanabilir. Ortalama hızı yüzde 50 azaltmak ise yüzde 80’e varan enerji tasarrufunun önünü açar.

Frekans konvertörü/Sürücü teknolojisi: Sürücü ayarlarının doğruluğunu sağlayarak üretimdeki enerji verimliliğinizi yükseltin. Ayrıca enerji verimli bir şekilde çalışmak için sürücülerinizi, iş süreçlerine göre ayarlayın. Otomatik Motor Adaptasyonu (AMA) ve Otomatik Enerji Optimizasyonu (AEO) gibi ek özellikler de etkinleştirilmeli. AEO’lu bir sürücü ile motor voltajını ayarlayarak yaklaşık yüzde 5 ek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

En başta doğru ayarlayın ve ilerlemenizi takip altında tutun: Hız kontrolünü uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra enerji tüketimini takip edin. Bu takip, sisteminiz için önlemlerin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Sistem güvenilirliğinden taviz vermeyin: Bazı sürücüler çalışma prensipleri gereği, motor sargısı izolasyon gerilimi, yatak gerilimi, motorda akustik anahtarlama gürültüsü ve elektromanyetik girişim gibi bir dizi istenmeyen ikincil etki üretir. Bu etkilerin azaltılması için sürücülere filtreler eklenmiştir. Sisteminiz üzerindeki etkileri önlemek için çalışma ortamınıza uygun, sınıfının en iyisi EMC filtresine sahip ürünleri seçtiğinizden ve EMC kurulumu için standartlara uyulduğundan emin olun.

Rejeneratif enerji bir seçenek midir? Elektrikli motorlar, belirli koşullar altında jeneratör olarak çalışabilir ve üretilen enerji, güç sistemine geri beslenebilir. Frenleme enerjisi geri kazanılabilir (rejenerasyon), doğrudan ek akslarda kullanılabilir veya daha sonra kullanmak üzere depolanabilir. Etkin enerji geri kazanımı için sürücü kurulumu yaparken, sistemi dikkatli bir şekilde kontrol edin.

Frekans konvertörü/Sürücü verimliliğini kontrol edin: Farklı üreticilerin sürücü güç kayıplarını kWh cinsinden karşılaştırın. Farklı üreticilerin sürücüleri, bir cihazın güç kaybıyla ilgili bilgilere dayanarak daha doğru bir şekilde karşılaştırılabilir. Bazı durumlarda toplam güç kaybında ve buna karşılık gelen ek enerji tüketiminde ciddi farklar olabilir. Sürücülerin faydası kısmi yük çalışmalarında ortaya çıktığından dolayı bu verileri kontrol etmeyi unutmayın.

Motor teknolojilerini yakından inceleyin: 3~ indüksiyon motorları yıllar boyunca en son teknoloji konumunu korudu. Son yıllarda daha verimli motorlar piyasaya girdi ve motorların enerji verimliliklerine göre sınıfları belirlendi. Verimlilik sınıflarının şebekedeki motorlar için ve değişken sürücüler ile çalıştırıldığında farklılık gösterdiğini unutmayın. Özellikle eski motorlarda verimlilik sınıfını kontrol edin. Herhangi bir sınıflandırma bulunmuyorsa, daha verimli motorlara yönelin.

Sisteminizi 10-30-60 kuralı ile optimize edin: Enerji tasarrufu potansiyelinden tam olarak yararlanmanın en iyi yolu, sistem geneline bakmak ve sistemi buna göre optimize etmekten geçer. Verimli sürücülerin, verimsiz bir fan veya pompa ile birlikte kullanılması fayda sağlamaz. Tasarrufların büyük bir kısmı sistemde gerçekleştirilir. 10-30-60 kuralını; motor verimliliğini yüzde 10, hız kontrolünü yüzde 30, sistem optimizasyonunu yüzde 60 olarak düşünün. Genel olarak enerji tasarruflu bileşenler, sistemdeki potansiyel tasarrufa yüzde 10 katkı sağlar. Hız kontrolü yüzde 30 daha ekler, ancak yüzde 60 yalnızca sistemde gerçekleştirilebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*