Systemair Teskon+Sodex İzmir Fuarı’nda Yoğun İlgi Gördü

Systemair, Teskon+Sodex İzmir Fuarı’nda, Green Ventilation ® etiketi ve sınıf havalandırma cihazı Sense ile dikkat çekti

Geleceği referans alan iklimlendirme teknolojilerinin mimarı Systemair, Türkiye iklimlendirme sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olan Teskon+Sodex İzmir Fuarı’na katıldı. İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşen fuarda şirket, Green Ventilation ® etiketli üretim anlayışını ve eğitim kurumları için geliştirdiği yeni havalandırma cihazı Sense’i katılımcılara tanıttı. Dört gün boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan fuarda Systemair, Binalarda Enerji Performansı ve Sıfır Enerjili Binalar Sempozyumu ile Madenlerde Havalandırma Sistemleri Semineri’nde sunumlar gerçekleştirdi. 

 

İklimlendirme endüstrisinin küresel temsilcisi Systemair, bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Teskon+Sodex İzmir Fuarı’nda Green Ventilation® etiketli üretim anlayışını ve geçen yıl devreye aldığı veri merkezi test laboratuvarı 365 Performance Centre’ı fuar katılımcılarına tanıttı. Eğitim kurumları için geliştirdiği yeni havalandırma cihazı Sense’in yoğun ilgi gördüğü fuarda, Systemair iki ayrı oturumda da yer alarak iklimlendirme endüstrisi açısından kritik alanlar hakkında deneyimlerini paylaştı. Bu oturumların ilkinde Systemair Türkiye Ar-Ge Müdürü Ahmet Murat Tunç ‘’Veri Merkezi Klima Santrali Test Laboratuvarlarında Atık Isının Kullanımı Yöntemiyle Enerji Tasarrufu ve Karbon Ayak İzine Etkisi’’ başlıklı sunumu Binalarda Enerji Performansı ve Sıfır Enerjili Binalar Sempozyumu’nda gerçekleştirdi. Fuarın dördüncü gününde gerçekleştirilen ‘’Madenlerde Havalandırma Sistemleri Semineri’nde ise ‘’Yeraltı Maden İşletmeciliğinde Havalandırma Sistemi’’ konulu sunumda Systemair Türkiye Kıdemli Ar-Ge Mühendisi Ali Ozan Kılıçarslan ve Systemair Türkiye Ar-Ge Müdürü Ahmet Murat Tunç katılımcılarla bilgi paylaştı.

 

Fuarların iş geliştirme, yeni bağlantılar oluşturma anlamında önemli birer fırsat olduğuna inandıklarının altını çizen Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu Teskon+Sodex İzmir Fuarı’nda ilgi gören Green Ventilation® etiketi ve yeni geliştirdikleri Sense cihazları hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Systemair olarak Green Ventilation® (Yeşil Havalandırma) konseptiyle Avrupa’da 2000’li yılların başından bu yana yüksek verimli havalandırma cihazları konusunda pazarı yönlendiren firma konumundayız. Bu kapsamda da en küçük kanal fanlarından dev klima santrallerine kadar tüm ürünlerimizi Ecodesign’a uyumlu şekilde tasarlıyoruz. Böylece enerji verimliliği konusundaki kararlılığımızı ve ortaya koyduğumuz somut adımları tüm sektöre gösterebiliyoruz. Fuardan aldığımız geri bildirimlere baktığımızda sektörün de yöneliminin enerji verimli üretime kaydığını net bir şekilde gözlemlediğimizi söyleyebilirim. Fuarda tanıttığımız ve epey ilgi gören Systemair Sense, tavan tipi kompakt bir klima santrali. Kompakt olması sayesinde yerden tasarruf sağlayan bir tasarıma sahip. Hem yeni hem de mevcut binalar için ideal bir çözüm olan Sense, düşük ses seviyesiyle eğitim kurumları, okullar, sınıflar ve konferans salonları için oldukça kullanışlı bir seçim.”

 

Atık ısının geri kazanımı veri merkezlerinde yüksek verimlilik sağlıyor

Fuarın üçüncü gününde düzenlenen Binalarda Enerji Performansı ve Sıfır Enerjili Binalar Sempozyumu’nda Ahmet Murat Tunç’un gerçekleştirdiği ‘Veri Merkezi Klima Santrali Test Laboratuvarlarında Atık Isının Kullanımı Yöntemiyle Enerji Tasarrufu ve Karbon Ayak İzine Etkisi’ konulu sunumda şu bilgiler aktarıldı; “Veri merkezlerine yönelik iklimlendirme, havalandırma sistemleri yüksek performanslı ve yüksek verimli kritik sistemlerdir. Bunun en önemli sebebi kullanıldığı veri merkezlerinde konfor koşullarını sağlamak üzere değil doğrudan sistemlerin sürekliliğini sağlamak üzere kullanılmalarıdır. Bunun için veri merkezlerine kurulacak sistemlerin yüzde 100 teste tabii tutularak niteliklerinin ispatı gerekiyor. Bu testler yapılırken Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı gereksinimleri ön planda tutularak, ülkemizin enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması için enerjiyi en çok tüketenlerden biri HVAC-R sektörü cihazlarıdır. Bu cihazların tasarımında olduğu kadar, onları test eden laboratuvar tasarımlarında da Doğalgaz Kazanı Beslemeli, Santral Tipi Elektrikli Isıtıcı veya Elektrikli Kazan Beslemeli yöntemleri yerine Atık Isının Geri Kazanımı yöntemi tercih edilmelidir. Böylece aynı anda ısıtma ve soğutma yapması gereken yapılarda, atık ısının geri kazanımı yöntemi kullanılarak en yakın yönteme göre yüzde 83’e kadar tasarruf sağlanabilirken aynı anda karbon salınımı yüzde 51,19 azaltılabilir.”

 

Madenlerde iş güvenliği ve sağlığının temeli havalandırmaya dayanıyor

Fuarın son günü gerçekleşen Madenlerde Havalandırma Sistemleri Semineri’nde ‘Yeraltı Maden İşletmeciliğinde Havalandırma Sistemi’ sunumunu yapan Ali Ozan Kılıçarslan ve Ahmet Murat Tunç, madenlerin havalandırmasının önemine dikkat çeken sunumunda şu noktalara değindi; “Yeraltı madenlerinde çalışanlar için uygun şartların en temel ilkesi havalandırmadır. Havalandırma doğru bir şekilde ve yöntemde yapılması doğrultusunda çalışanların sağlığı ve ortamı uygun olacağından çalışmadan ortamında havalandırma kaynaklı dikkat dağınıklığı ortadan kalkacaktır. Havalandırmanın yanlış ve eksik yapıldığı ortamlarda çalışan işçilerde oksijen yetersizliği veya karbondioksit miktarındaki artış nefes almada güçlüklere, baş dönmesine ve bilinç kaybına sebebiyet vererek iş kazasına sebebiyet verebiliyor. Bu ve bunun gibi kazalara sebebiyet verebilecek ortamların ortadan kaldırılması için maden proje ve uygulamalarının, bir mühendislik dalı olarak maden bilim ve teknolojisine uygun şekilde yapılmasına ek olarak ulusal ve uluslararası asgari standart şartlarına uygunluğun sağlanması, uygulamada bu şartların temin edilmesine yönelik gerekli işletme faaliyetlerinin doğru ve yerinde yapıldığının tespiti amacı ile de etkili bir denetim mekanizması ile kontrolü, hem güvenlik hem de işletme ekonomisinin sağlanması açısından gerçek bir çözüm olacaktır. Bunlara ilave olarak çalışanların doğru ve düzenli bir şekilde eğitime tabi tutarak oluşması muhtemel kazalarda önceden aldığı eğitimler ışığında, kaza anında veya hemen öncesinde yapacağı doğru hamleler ile kazanın oluşmasına engel veya oluşabilecek kazaları en asgari seviyede atlatılmasına yardımcı oluyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*