Zeki ve kontrolcü robotlar eğlendirerek iyileştiriyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilimi Dalı ve Romatem Sağlık Grubu iş birliğinde “Uluslararası Robotik Rehabilitasyon Sempozyumu” gerçekleştirildi.  EÜ Tıp Fakültesi 20 Mayıs Amfisinde düzenlenen sempozyuma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, alanında uzman akademisyenler, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, öğrenciler katıldı. Sempozyumda, tedavide etkin rol alan robotların; hastaya özel hazırlanan, eğlenceli, sanal gerçeklik tedavi programları ile hızlı ve etkin iyileşme sağladığı bildirildi. 

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Ege Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, robotların ve tele- tıp teknolojilerinin tedavi planlamalarında önemli rol oynadığını belirterek, “Alzheimer, Parkinson, MS gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde, özellikle yaşlı hastalar inanılmaz bir uyum sağlıyor. Önce ‘Çocuk muyuz, bilgisayar oyunu oynayacağız?’ derken, tedaviye başladıktan sonra ‘yaşları ilerledikçe çocuklaşıyorlar’ tezini doğrulatırcasına sanal gerçeklik oyunlarını çok sevdiklerini gördük. Hatta hızla adapte oluyorlar ve klinik dışında evde de devam etmek istiyorlar. Eğlenerek zihinsel ve motor becerilerini geri kazanıyorlar. Robotlar eğlendirerek iyileştirirken, biz hekimlere de çok önemli ve etkin geri bildirimler veriyorlar” dedi.

“Robotik rehabilitasyon için yerli ve milli sanal oyunlar üreteceğiz”

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Faik Kartelli ise sanal ve artırılmış gerçekliğin özellikle eğitim ve sağlık sektöründe çok önemli vizyonlar açtığına dikkat çekti. Sanal gerçeklik tedavi programlarının etkileşimli 360 video ve oyun motorlarıyla, hastaya gerçek ortama en uygun deneyimi yaşattığını belirten Prof. Dr. Kartelli, “Bu programlar hastalara, ikna edici güçlü konsantrasyonu olan bir iletişim süreciyle, zihinsel ve fonksiyonel egzersizlerden oluşan tedavi uygulamalarını periyodik olarak sağlıyor. Gördük ki sanal gerçeklik terapileri, rehabilitasyonda önemi rol oynuyor. Artırılmış gerçeklik senaryo çalışmalarını yerli ve milli içerikle üreteceğiz” diye konuştu.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan ise “Rehabilitasyon Mühendisliği” başlığı altında “Sanal- tele rehabilitasyon, ortez, protezler, duyusal protezler bu mühendislik alanı içinde inanılmaz gelişmeler kaydetti. Robotlar, klasik fizik tedavi ve rehabilitasyonun etkisini artırarak mükemmel seviyelere getiriyor. Hastaya ilişkin veri toplanabiliyor ve ölçümlenebiliyor. Akıllı tekerlekli sandalyelerden bugün sanal gerçeklik robotlarına geldik.  Zeki ve kontrolcü robotlar eğlendirerek iyileştiriyor ve bu alanda gerçekten çağır açıyor” dedi.

“Pandemi sürecinde tele rehabilitasyonu öğrendik”

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Sağlık Grubu Medikal Direktörü Doç. Dr. Hülya Şirzai ise pandemide tele tıbbı öğrendiklerini hatırlatarak, rehabilitasyon süreçlerini hastaların bağımsızlık becerilerini geri kazandırmak ve geliştirmek amacıyla belirli protokoller aracılığıyla uzaktan online olarak sürdürdüklerini söyledi. Bu süreçte robotik teknolojilerin ve tele tedavi uygulamalarının çok önemli rol oynadığını vurgulayan Doç. Dr. Şirzai “Robotik teknolojiler, bizim tedavi süreçlerimizi hızlandırırken ve kolaylaştırırken, hastalarımızın da çok daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor. Bağımlı yaşamlarını iyileştirirken, yürüme hızını artırıyor, dengeyi geliştiriyor, motor becerilerini geri kazandırıyor. Fonksiyonlarını geri kazanan hastalarda, beraberinde kan basıncının düzenlendiğini, mesane kontrolünün sağlandığın, uyku kalitesinin arttığını görüyoruz. Hatta yeniden, resim yapmak, enstrüman çalmak, yap-boz oynamak gibi hobileri ile ilgileniyorlar” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*